Červenec 2005

Co se šustlo v naší škole na konci května a v červnu  2005

Klecanská základní a mateřská škola se stala opět adoptivními rodiči

Začátkem června zorganizovala třída 7.A stejně jako minulý školní rok sbírku na pomoc zvířátkům v ZOO Praha. I letos se mezi dětmi a zaměstnanci školy podařilo vybrat celkem 6 000 Kč, které byly věnovány na adopci tučňáka humboltova a želvy skalní. Všem, kteří se do sbírky zapojili mnohokrát děkujeme.

V souvislostí s adopcí zvířátek a předáním finanční pomoci, byli žáci 6. a 7. třídy naší základní školy pozváni na akci do ZOO Praha dne 12.6.2005. Jednalo se o velkou soutěž VZP a firmy WALMARK. Soutěžili mezi sebou žáci tří základních škol. Za každou z nich bylo vysláno desetičlenné družstvo. A naši reprezentanti si vedli velmi dobře a s výrazným náskokem nad ostatními  protihráči zvítězili. S sebou si za odměnu odnesli drobné ceny. Vítězům gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci.

Dobrodružná výprava do České Skalice

Podnikly ji  ve dnech 26.5. – 28.5.třídy 7.A a 8.A v doprovodu svých třídních učitelek paní učitelky Bláhové a Pechové spolu s paní učitelkou Rauschovou a slečnou Frenclovou. Pro některé ze zúčastněných byl tento výlet opravdovým zážitkem, neboť  cestovali poprvé v životě vlakem. Na svých toulkách krásnou českou krajinou navštívili a prohlédli si město Česká Skalice s Barunčinou školou a Textilní muzeum. Druhý den se vypravili na zámek Ratibořice, Staré bělidlo a mlýn. Večer si všichni společně zazpívali u táboráku. Před odjezdem ještě stačili zhlédnout „tuning party“, která se konala přímo v kempu. Počasí výletníkům přálo a všem se třídenní výprava moc líbila.

Hasiči předváděli záchrannou techniku žákům druhého stupně

Poslední květnové úterý přijeli do Klecan za žáky druhého stupně smíchovští hasiči 7. obvodu. V tělocvičně nejprve uvedli posluchače do tajů jejich záchranářské práce při nejrůznějších haváriích, autonehodách, požárech a povodních. Předvedli kompletní hasičskou výstroj, protipožární oblek, hasící přístroje a vše potřebné při záchranných akcích za pomocí vrtulníku a slaňování. Všichni přítomní od šesté až po devátou třídu i se svými vyučujícími si odnesli mnoho užitečných rad, jak se nejlépe zachovat, pokud by se ocitli v situaci, kdy vypukl požár. Informace byli pro žáky velmi zajímavé a přítomní hasiči je vyprávěli poutavou formou. Proto také došlo na mnohé dotazy ze strany dětí i vyučujících.

Dalším zajímavým bodem programu bylo názorné vysvětlení funkčnosti a účelností všech součástí hasičského auta na školním parkovišti. I v tuto chvíli měli přítomní žáci mnoho zajímavých dotazů. A na závěr přidali páni hasiči třešničku na dort, když specialista na výškové záchranné akce slanil budovu základní umělecké školy a zachránil tak svého uvízlého kolegu.

Za praktické předvedení hasičské techniky a přispění mnoha zajímavými informacemi a praktickými zkušenostmi z každodenního života zachránců lidských životů patří všem přítomným hasičům velké poděkování.

Veselý dětský den

… byl pro žáky z prvního a druhé stupně a mateřské školy pátek 3. 6. 2005. V několika skupinkách se třídy a jejich učitelé rozešli do klecanského okolí a prožili dopoledne plné her, soutěží, orientace pomoci buzoly a cvičný zdravotních ošetření svých spolužáků.

Třídy z prvního stupně se vydaly směrem na Šulkovnu, klecanský háj a hřiště na Hradišti. Během procházky se také zastavily a zahráli si vybíjenou, trefovali se oříšky na cíl a hráli další hry. Akce byla ukončena návratem všech tříd do školy a získáním sladké odměny – nanukem - pro všechny malé i velké zúčastněné. Den se skutečně vydařil, a to také díky příznivému počasí.

Léto už je tady Aneb 23. červen – den pro výletníky

 Onoho dne se kluci a holky z 5.B vydali odvážně na výlet na kolech z Klecan podél Vltavy směrem k Botanické zahradě v Praze Tróji. Jako doprovod se k třídní paní učitelce Staňkové přidala také paní Veselá, které za její trpělivost a ochotu patří velké poděkování.

Samozřejmě byli před jízdou všichni účastníci prověřeni ze svých znalostí pravidel silničního provozu. Velmi velké poděkování přísluší panu Fafkovi, který se postaral o bezpečnost děti po technické stránce. V BIKE Servisu v Klecanech uvedl některá kola do pořádku a připravil je tak na bezpečnou jízdu. A co napsat více? Takový výlet přináší dětem krásné a nevšední zážitky a mnoho společné zábavy. A když se k tomu přidá i krásný slunečný den, tak není opravdu co dodat.

Šesťáci se týden před vysvědčením vydali také do Prahy. Jejich cílem se v doprovodu třídní paní učitelky Štembergové a paní učitelky Merklové stal Pražský hrad. Mohli tak na vlastní oči spatřit  a navštívit mnoho památek, o kterých se už dozvěděli v hodinách dějepisu a občanské výchovy a které někteří znali jen z vyprávění, obrázků a televize. Že by měli tolik štěstí a potkali tam i našeho pana prezidenta?

I další třídy se vydaly za kulturou. A to 8. A, 9. A a 9. B. Načerpat kulturní zážitky na konci školního roku se vypravili na divadelní představení Mnoho povyku pro nic na Vyšehrad do amfiteátru.

A na závěr třída 8. B a Speciální třída s třídními paními učitelkami Dočkalovou a Šťastnou přepluli přívozem Vltavu z Klecánek do Roztok a procházkou putovali na roztocký zámeček a za stávající expozicí do roztockého muzea.

            Všem třídám se výlety opravdu vydařily a zpříjemnily si tak poslední dny ve škole před začátkem už dlouho očekávaných prázdnin.      

Konec celoroční sběrové akce Středočeských sběrných surovin

Ve čtvrtek 2.6. proběhl poslední svoz sběru papíru, plastových víček a plechovek od nápojů. Během měsíce došlo k uzavření celoroční akce a vyhodnocení výsledků. ZŠ a MŠ Klecany se ocitla v žebříčku na chvályhodných pozicích. V kategorii celkového množství papíru jsme se umístili na 21. místě z 93 soutěžících škol a to s neuvěřitelnými 19ti tunami nasbíraného papíru.

Sběr papíru dle průměru na žáka: 39. místo (74,41 kg/žák)

Celkové množství plastových víček z PET lahví: 9. místo ze 114 (1206 kg)

Sběr plastových víček z PET dle průměru na žáka: 20. místo (4,748 kg/žák)

Celkové množství hliníkových obalů: 8. místo z 35 (20kg)

Sběr hliníkových obalů dle průměru na žáka: 9. místo (0,079 kg/žák).

 

Pro tento školní rok se s čtenáři loučí za ZŠ a MŠ Alena Dočkalová.

Přeji krásné letní zážitky, příjemně strávené prázdniny i dovolenou.

Za poskytnuté informace k tomuto příspěvku do červnového čísla děkují pí.uč Bláhové, Pechové a Staňkové.


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus