Kontaktní informace
Základní škola a Mateřská škola
Klecany 375
250 67 Klecany

Ředitel školy:
Mgr. Vladimír Lacina
e-mail: lacina@zsms.klecany.cz
mob.: 773 482 483

tel., fax: 284 892 914
fax: 284 892 914
kancelář mob.: 773 482 484
e-mail: zsklecany@klecany.cz

Školní jídelna:
tel.: 284 892 915
email: jidelna@klecany.cz

Mateřská škola:
tel.: 284 890 631
e-mail: msklecany@klecany.cz

Školská rada:
email: skolskarada@klecany.cz

Čtenářské deníky

V minulém školním roce si děti v hodinách českého jazyka navzájem představovaly doma přečtené knížky. Věděly, kdo knihu napsal, kdo ji ilustroval. Krátce představily hlavní hrdiny a děj příběhu. Doma si předem v knize vybraly krátkou zajímavou ukázku, kterou ostatním dětem ve třídě přečetly.

I letos budeme v představování zajímavých knížek pokračovat. Ve třídě je většina nadšených čtenářů a čtenářek, kteří se rádi pochlubí přečtenou knížkou. Však odměna - políčko v celoroční motivační hře "Cesta s Krtečkem" - je velice lákavá.

Protože třeťáci jsou nejenom hodní žáci, ale hlavně velice šikovní žáci, pokusí se letos o zpracování referátů písemnou formou, tzv. psaním čtenářských deníků.

Jedenkrát za měsíc, vždy k prvému dni v měsíci, děti odevzdají v sešitě zpracovaný referát. V referátu mohou představit právě přečtenou knihu, ale také např. divadelní představení, které shlédly se svými rodiči či navštívily se školou. Mohou napsat o zajímavém filmu, o výstavě či jiné kulturní akci (ne sportovní). Během školního roku by děti měly vypracovat deset písemných referátů.

Co by měl referát obsahovat :
1. Nadpis, název akce
2. Jméno spisovatele
3. Jméno ilustrátora
4. Zařazení knihy (žánr) - příběh o dětech, příběh o zvířeti, pohádka, básnická sbírka, detektivka, dobrodružný román, kniha populárně-naučná atd.
5. Charakteristika postavy - popis, vlastnosti
6. Vlastní vyprávění děje
7. Názor čtenáře na knihu, výstavu, představení
8. Doplněk - vlastní ilustrace, fotografie, vstupenka atd.
9. Datum vypracování

Jedním z nadšených čtenářů v naší třídě je Martin. Jako první přinesl písemné "povídání" o knížce, kterou četl o prázdninách. Knížku nám ve třídě představil a velmi pěkně o ní vyprávěl. Z jeho vyprávění jsme poznali, že se mu moc líbila.

Nekonečný příběh
Michael Ende
Ilustroval František Skála
"Knížka je dobrodružný příběh. Atrej - hlavní hrdina - byl statečný, obětavý a pro Fantazii důležitý chlapec. Na začátku děje knihy mladý Bastian "ukradne" knihu s názvem Nekonečný příběh. Postupně, jak knihu čte, se stává důležitou součástí příběhu. Čtením zažívá různá dobrodružství a nakonec zachrání celou Fantazii před zánikem. Zajímavé je, že i čtením může člověk prožívat svůj vlastní příběh."
11.září 2007
                                                           Martin získal jedničku s hvězdičkou a dvě políčka do hry.

Výborná čtenářka Michalka si o prázdninách přečetla i knížku Věra, Nika a sedm babiček, kterou dostala za odměnu na konci druhé třídy.
Michalka zapsala: "Je to příběh o dvou kamarádkách. Hlavní postavy jsou Věra a Nika, které jsou kamarádky. Věra má jen tátu a Nika jen mámu. Holky chtějí, aby se jejich rodiče dali dohromady. A to se jim podařilo! Holky měly dohromady šest babiček a sedmou si našly v novém domě, kam se s rodiči přestěhovaly. Knížka se mi moc líbila. Protože je to o dvou kamarádkách."
17.září 2007

Eliška si do svého čtenářského deníku zapsala povídání o knížce od Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla :
"Humorný příběh. Hlavní hrdina tatínek Šíma je legrační a milý. Maminka požádala tatínka, aby dětem vyprávěl pohádky. Nešlo mu to a děti byly nespokojené. Tatínek zjistil, že maminka pochází z Českého ráje a rozjel se tam. V autobuse potkal pana Sojku, který ho vzal do jeskyně s polodrahokamy. Tatínek jeden přivezl domů a tím měl kousek Českého pohádkového kraje pořád při sobě. Od té doby mu šlo vyprávění raz dva."
18.září 2007

Péťa sepsal své dojmy z divadelního představení Jak jsem se ztratil,  které navštívil s naší třídou v Divadle v Dlouhé 23.října:
"Se svojí třídou jsem byl v divadle. Povídka byla o malém a veselém chlapci Pavlíkovi. Pavlík se na Štědrý den ztratil v Praze svému tatínkovi a vůbec mu to nevadilo. Při svém toulání potkal hodného pána s kaprem, posledního lampaře, smutnou holčičku se sirkami, ďábla a pošťáka s kobylkou. Pošťák Klement dal Pavlíkovi loutkové divadlo, ve kterém byly loutky všech, které cestou potkal. Nakonec potkal policisty, kteří ho odvedli domů. Představení bylo plné veselých písniček a to se mi moc líbilo." 1.listopadu 2007

Luboš přečetl knížku Hledá se Nemo a napsal:
"Nemo, malá korálová rybka, se dostane do zajetí jen proto, že neposlechne svého tatínka Marlina. Ten jen bezmocně přihlíží, jak potápěči odvážejí jeho syna pryč. Tatínek Marlin chce zachránit Nema za každou cenu. Musí zjistit, kde ho má hledat. Nemo se dostane k doktorovi Shermanovi do akvária, kde má spoustu kamarádů. Doktor Sherman chce dát Nema své dceři Darle k narozeninám. Darla je ale šíleně zlá. A tak Nemo s kamarády plánují, jak utéci. Útěk plánují přes vodní filtr. Filtr přestane fungovat a doktor bude muset akvárium vyčistit. Všechny ryby bude muset dát do igelitových sáčků. Pak stačí jen rozhoupat sáčky a vykutálet se z okna ven. A pak skočit do moře. Vše udělali, jak se dohodli. V moři se Nemo setkal s tatínkem Marlinem, který ho už neustále hlídal." 28.prosince 2007

Pavel zpracoval příběh Nadaní sloni z knihy Nové příběhy z Pražské ZOO:
"Hlavními hrdiny jsou slonice Gulab a slon Petr, kteří si hráli v novém výběhu. Sloni jsou velmi velká zvířata s chobotem a velkýma ušima. Rádi se baví a vymýšlejí hry. Na jaře hodně pršelo a bylo hodně bahna.Sloni se ve výběhu proháněli a cákali v loužích choboty. Na kopečku se Gulab přetahovala se slonem Petrem. Slon Petr nemohl zabrzdit a sjel po svahu jako na zimní klouzačce. Natáhl se jak dlouhý tak široký, ale hned se postavil. Začalo se mu to líbit, že si sedl na zadek a znovu sjel dolů. Pozorovaly ho slonice Arba a Sábi a přišly blíž. Také vylezly na kopeček a sjely dolů. Jedna sklouzla po boku, druhá po kolenou. Ale podruhé už "sáňkovaly" po zadku jako Petr. A tak si sloni našli novou zábavu." 3.ledna 2008

Skvělý čtenář Kuba, který mnohem raději čte než píše, zapsal již několik přečtených knížek. Jedna z nich je Výprava za tajemstvím pyramidy: "Je to knížka o Kubovi a Aničce, kteří mají na stromě kouzelný domeček. Vždy ráno se tam vypraví a kouknou se na obrázek nějaké knížky, ukážou na něj. Domeček se začne točit a jsou tam, kde si přáli být. Uviděli velkou pyramidu, a tak šli blíž. Uviděli černou kočku, která šla do té pyramidy. Šli za ní. Vedla tam dlouhá chodba, byly zapálené louče. Tak tam šli. Najednou uviděli osobu, byla to bohyně Nilu. Chtěla od nich vysvobodit. Pomoc hledali u mumie, ale při tom ztratili cestu. Ale kočka je vyvedla ven k domečku. V domečku otevřeli knížku a ukázali prstem na místo, kde žili. Domeček se zatočil a oni se vrátili k mamince, která jim chystala oběd. Knížka se mi líbila a už se těším na jejich další příhody." 15.ledna 2008

Martinka sepsala své dojmy z Výstavy Josefa Lady v Obecním domě, kterou jsme navštívili společně se třídou: "Na výstavě jsem se seznámila s krásnými obrazy Josefa Lady. Nejvíce se mi líbily obrázky znázorňující kocoura Mikeše, vodníka, ponocného, kostelíčky, chaloupky, hry venkovských dětí a Vánoce. Na výstavě jsem si koupila omalovánky kocoura Mikeše, Chytré kmotry lišky a pohlednici České Vánoce." 2.února 2008

Michalka navštívila tu samou výstavu se svou babičkou a napsala:" Dne 12.prosince 2007 jsem se byla s babičkou podívat v Obecním domě v Praze na velké výstavě obrazů Josefa Lady. A tak jsem viděla obrazy hastrmanů, vodníků i vánočních koledníků. Viděla jsem i Kmotru lišku, Dobrého vojáka Švejka a slavného kocoura Mikeše. Tato výstava připomíná dvojí výročí, které připadá na prosinec 2007 = 120 let od Ladova narození a 50 let od jeho úmrtí. Výstava se mi moc líbila, protože jsem viděla mnoho krásných a známých obrazů. Tato výstava trvá do 3.února 2008 a je opravdu zajímavá." 28.prosince

Kačenka M. přečetla velice dobrodružný příběh v knize Loupež v Safariparku a zapsala:" Tato knížka je o holce Týně a o jejím koni Pony. Ale i o její kamarádce Jitce a jejím koni Drarmurovi. V jednom parku řádí zloděj a ten park se nazývá Safaripark. Holky se to snaží vyřešit, ale moc jim to nejde, protože policie se o to moc nezajímá. V Safariparku pracuje Týnina máma a nechce Týně a Jitce dovolit pouštět se do řešení případu se zlodějem zvířat, bojí se o ně. Ale holky ji neposlouchají, chtějí to vyřešit. Týna má bratra a ten jim taky brání. Třeba jim nalíčí past z plechovek, ale potom se ukáže, že Jitka šla na WC. Ale zatím ze Safariparku zmizí: nejprve papoušci, potom krajta, a pak dokonce miláček všech, gorilí samec Fridolín! Ale holky to přece vypátrají. A jak? To se dozvíte, když otevřete tuto knížku. Ale nesmím zapomenout, kolik má tato knížka stran - 127! A ještě něco: autorka Julia Boehme se narodila v roce 1966 v Brémách. Tato knížka se vydala v roce 2004. Přeju hezké čtení." 4.února 2008

Katka S. připravila referát z knížky Polárka, Vločka a Kulička: " Hlavní postavou této knížky je medvědice Polárka a její dvě mláďata Vločka a Kulička. Medvědice se vydává s medvíďaty na dalekou cestu za potravou. Potkávají velikého hladového medvědího samce, který by chtěl sníst jedno z mláďat. Medvědice je brání a medvěda zažene na ústup. Tato knížka se mi moc líbila. Hlavně krásné obrázky, které namaloval John Butler." 10.března 2008

Pro inspiraci uvádím tři další žákovská dílka loňských třeťáků - referát z divadelního představení a dva referáty o přečtené knížce:

Myška z bříška - divadelní představení
 

V Tramtárii, tam je hej - knížka básniček

Zuzanka - příběh o dětech


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus