Kontaktní informace
Základní škola a Mateřská škola
Klecany 375
250 67 Klecany

Ředitel školy:
Mgr. Vladimír Lacina
e-mail: lacina@zsms.klecany.cz
mob.: 773 482 483

tel., fax: 284 892 914
fax: 284 892 914
kancelář mob.: 773 482 484
e-mail: zsklecany@klecany.cz

Školní jídelna:
tel.: 284 892 915
email: jidelna@klecany.cz

Mateřská škola:
tel.: 284 890 631
e-mail: msklecany@klecany.cz

Školská rada:
email: skolskarada@klecany.cz

Exkurze do Mladé Boleslavi

   
   
Dne 7. 11. 2013 se devátá a osmá třída naší školy vydaly na exkurzi do automobilky v Mladé Boleslavi. Asi v osm hodin ráno jsme všichni nasedli do autobusu cestovní kanceláře CK2 a vydali se na cestu. Provázel nás sympatický průvodce, který si s námi zopakoval dopravní značky a připravoval nás na autoškolu. Přibližně po hodině jízdy jsme dorazili na parkoviště před výrobním závodem a muzeem Auto Škody Mladá Boleslav. Tento podnik je největším českým výrobcem automobilů. Před návštěvou muzea jsme měli chvíli čas, a tak jsme obdivovali dvě velké sochy zakladatelů závodu, Václava Laurina a Václava Klementa.
V muzeu jsme dostali sluchátka a malá zařízení, na kterých jsme si naladili mikrofon naší průvodkyně. Pak už stačilo jen poslouchat a prohlížet si exponáty. Dozvěděli jsme se spoustu informací nejen o současné výrobě, ale také o tom, jak to všechno začalo. Již jmenovaný pan Laurin a pan Klement založili malý podnik na výrobu jízdních kol. V roce 1899 začali vyrábět i motocykly a v roce 1905 se začal vyrábět první automobil Voiturette A. Později se firma spojuje se závody Škoda a přejímá její jméno. Nyní je součástí koncernu Volkswagen.
V muzeu jsme viděli krásná, lesklá, povoskovaná, stará auta s velkými blatníky, která jako by vypadla z filmů pro pamětníky, ale i ty nejnovější modely současných aut.
Po prohlídce muzea jsme se autobusem přesunuli do samotného závodu Auto Škoda. Dost mě překvapila jeho velikost, rozlehlost a nápaditost. Paní průvodkyně nás vzala do jedné z výrobních hal. Byli tam všelijaké výrobní linky, stroje, motory, převodovky a vůbec různé součástky. Strop byl vysoko nade mnou. Nad hlavou nám jezdil jeřáb a přenášel ty nejtěžší věci. Celý komplex na nás působil velice impozantně. Viděli jsme lisovnu a výrobu různých součástek.
Po prohlídce malé části závodu jsme autobusem vyrazili domů. Celý den v Mladé Boleslavi se mi velice líbil. Určitě všem doporučuji navštívit jak muzeum, tak výrobní závod.
Kateřina Mervartová

E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus