Prosinec 2007

Co se šustlo v naší škole v listopadu a prosinci 2007

Konec října a první polovina listopadu, to bylo pro naše žáky ve škole období nejen vzdělávací, ale také zábavné, sportovní, kulturní a dobročinné. Deváťáci uskutečnili v tělocvičně sbírku "nepotřebných" věcí, několik tříd se vypravilo do Brandýsa nad Labem na výstavu archeologických nálezů z Klecan, osmá třída uspořádala sportovní turnaj v přehazované a kopané pro své spolužáky z druhého stupně, osmička a devítka jela předat pamlsky pejskům do útulku v Tróji a žákovská rada odsouhlasila založení školního časopisu, do kterého proběhl na konci listopadu konkurz na post stálých přispěvatelů z řad žáků druhého stupně. Jeho šéfredaktorkou se stala Petra Trojanová z 9.A. Více se o proběhlých akcích dočtete v následujících příspěvcích.

Výlet do psího útulku
V minulém čísle zpravodaje jsem vás informovala o společné akci prvních tříd a osmé a deváté třídy. Rozhodly se v tomto školním roce spolupracovat a podnikat společné akce. Při příležitosti Mezinárodního dne zvířat 4. října uspořádaly sbírku dobrot pro pejsky z trójského útulku. Pamlsky předali za všechny čtyři třídy spolu s obrázky zvířátek od dětí z 1.A osmáci a deváťáci ve čtvrtek 8. listopadu. Zaměstnanci útulku jim jako poděkování nabídli prohlídku zařízení a návštěvu pejsků, kteří tam našli útočiště. Z této exkurze jsme odcházeli se smíšenými pocity.
Na jedné straně jsme se dozvěděli, jak je o zatoulané nebo nechtěné pejsky v útulku dobře postaráno, na druhou stranu bylo smutné vyslechnout si některé jejich osudy.
Navštívili jsme i vzdělávací místnost, kde byly umístěny tabule s informacemi o historii útulku, boji s následky povodní a postupu při odchytu zatoulaných psů. Byly zde však i smutné obrázky a příběhy o zvířatech, které člověk týral tak nechutně, že musela být utracena nebo na následky týrání zemřela. Mnohem veselejší byla nástěnka s fotkami pejsků, které si z útulku odvedli noví majitelé. Posílají po několika letech obrázky, z kterých lze poznat, že se u nich pejskům daří dobře. Bonusem na závěr bylo předvedení policejního zásahového vozu i se vším vybavením pro odchyt psů.
Na návštěvu nás přijelo více než čtyřicet a celá skupina si vysloužila pochvalu za slušné chování a pozornost při prohlídce. Bylo krásné podzimní počasí, a tak jsme zpáteční cestu volili jako procházku podél Vltavy až k ZOO Praha.

Děkujeme zaměstnancům Útulku pro opuštěna zvířata Trója za možnost exkurze do tohoto zařízení.

Den nepotřebných věcí
Každý z nás občas jistě přemýšlí, co udělat s věcmi, které se mu už nehodí nebo je nepotřebuje, ale nejsou ještě tak opotřebované, aby je vyhodil. Bára Pleskotová z 9.A přišla už na začátku školního roku s nápadem, jak by se takové věci daly dále použít. Nelenila a na internetu pátrala po kontaktech na dětské domovy a azylové domy. Do nich později zatelefonovala a zjistila zájem o použité oblečení a hračky pro jeden pražský azylový dům pro matky s dětmi. Pro svůj nápad nadchla své spolužáky a některé učitele. Den nepotřebných věcí proběhl v pátek 9. listopadu ve školní tělocvičně. Ostatní spolužáci z devítky pomáhali přinesené věci a hračky třídit a skládat do pytlů. Sbírka věcí bude převezena a předána obyvatelům azylového domu během prosince. Deváťáci projevili také zájem se do tohoto zařízení přijet podívat a osobně věci předat. Všem dětemi jejich maminkám děkujeme za přispění do této sbírky. Jejich věci, hračky, knížky a hry udělají jistě ještě někomu radost. Děkuji také celé 9.A za pomoc a ochotu při realizaci Dne nepotřebných věcí v pátek po vyučování v odpoledních hodinách.
                                                                                    a                                           Alena Dočkalová

Výstava v Brandýse nad Labem
V měsíci listopadu se třídy III. A, IV.A, VI.A a VII. A vydaly na výstavu „Klecany v raném středověku“ do Oblastního muzea Prahy – východ v Brandýse nad Labem. Žáci si společně s výkladem pana PhDr. Ivana Krutiny prohlédli výstavu nálezů z doby počátků českého státu z 10. století. Získali zajímavé informace o způsobech pohřbívání našich předků, prohlédli si šperky a ozdoby, které se v hrobech nalezly. Výlet do muzea spojili i s procházkou centrem Brandýsa.
Panu Krutinovi děkujeme za výklad k promítanému dokumentu i další zajímavé informace o archeologickém výzkumu v Klecanech.

Příběhy bezpráví
V letošním školním roce se naše škola zapojila mezi dalších 583 základních a středních škol do projektu společnosti Člověk v tísni – Příběhy bezpráví. Tento projekt přibližuje žákům pomocí filmů a filmových dokumentů komunistické období našich dějin přímo na školách.
Ve škole byla uspořádána projekce filmu režiséra Petra Nikolaeva „Kousek nebe“, natočeného na motivy povídky J. Stránského. Po jeho projekci následovala beseda s hosty – pamětníky této doby, panem Ladislavem Hrdinou a Ing. Vladimírem Hradcem, členy Konfederace politických vězňů v Kralupech nad Vltavou.
Oba hosté žákům vylíčili své útrapy v komunistickém vězení i jak se jejich postoj ke komunismu projevil v životě jejich rodin. Deváťáci si tak dokázali udělat hlubší představu o tom, jak se v této nelehké době žilo a s jakými hrůznými následky síly komunistické moci se museli mnozí lidé vypořádat.
                                                                                                                                         Lucie Pechová

Turnaj v kopané a přehazované
Ve středu 24.10. se tělocvična naší školy proměnila v bitevní pole. Jen místo pistolí, mečů a všech jiných zbraní jsme použili míč a síť. Této bitvy se zúčastnily holky z druhého stupně. Kluci hráli fotbal na klecanském fotbalovém hřišti.
S přehazkou jsme museli počkat, až skončí vyučovací hodina (alespoň jednu hodinu jsme se museli učit). Druhou hodinu to všechno začalo. Každé družstvo hrálo s každým družstvem. Nakonec to dopadlo tak, že 4.místo si odnesly šesťačky, 3.místo sedmačky a finále se odehrávalo mezi osmačkami a deváťačkami. Z poháru se nakonec radovaly budoucí absolventky. Když se turnaj měl ukončit, vešel do tělocvičny kompletní učitelský sbor z druhého stupně posílený panem školníkem Šalanským. Jeho členové odhodili brýle, poznámkové bloky a šroubováky, odsedli do stolů, převlékli se do sportovního a vyzvali nás k souboji. My jsme sestavili jedno družstvo (přidalo se k nám i pár kluků) a společně jsme učitele porazili!
Na příští rok plánujeme podobný turnaj, tak snad mezitím učitelé nezačnou trénovat, aby nás příští rok neporazili. Turnaj ve fotbale skončil vítězstvím kluků z 9.A. Na druhém místě se umístili šesťáci. Bronz si odnesli osmáci a bramborovou medaili za čtvrté místo získalo družstvo ze 7. A.
                                                                                  a                                   Veronika Mičanová (žákyně 8.A)

 

Více o uskutečněných akcích spolu s fotografiemi naleznete na webových stránkách školy v denících tříd.
Budeme na nich také informovat  o výstavě prací žáků naší školy v klecanském kostele, která bude zahájena vernisáží 18. prosince, čas bude upřesněn. Výstava bude probíhat od 19. prosince až do konce vánočních svátků.

Vyučující z prvního stupně připravily soutěž o nejlepší vánoční ozdobičku na stromeček, na jejíž výrobě se podílejí doma děti se svými rodiči. Návštěvníci kostela budou mít možnost po dobu výstavy hlasovat, která ozdobička se jim nejvíce líbí. Žáci druhého stupně budou vystavovat Betlémy, které tvoří kolektivy jednotlivých tříd v hodinách výtvarné výchovy.
 

Základní a mateřská škola srdečně zve na slavnostní zahájení této výstavy, které bude doplněno kulturním programem připraveným žáky naší školy.


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus