Kontaktní informace
Základní škola a Mateřská škola
Klecany 375
250 67 Klecany

Ředitel školy:
Mgr. Vladimír Lacina
e-mail: lacina@zsms.klecany.cz
mob.: 773 482 483

tel., fax: 284 892 914
fax: 284 892 914
kancelář mob.: 773 482 484
e-mail: zsklecany@klecany.cz

Školní jídelna:
tel.: 284 892 915
email: jidelna@klecany.cz

Mateřská škola:
tel.: 284 890 631
e-mail: msklecany@klecany.cz

Školská rada:
email: skolskarada@klecany.cz

Sobotní pochod Po stopách klecanské sovy II.ročník

V sobotu 17. května 2008 uspořádala naše škola pro děti, jejich rodiče a širokou veřejnost již

druhý ročník turistického „Pochodu za sovičkou“,
letos pod názvem „Po stopách klecanské sovy“
.

 A nebyl to pochod po stopách pouze jedné sovy, té, kterou má naše škola ve znaku, ale po stopách hned osmi skutečných živých sov. Při letošním ročníku pochodu proto museli všichni účastníci prokázat své znalosti o našich sovách na všech osmi kontrolních stanovištích. Každý účastník si také mohl předem vybrat z pěti nabízených tras od 3,5 km do 9 km.

V sobotu ráno jsme se po večerní silné bouřce probudili do slunečného a teplého dne. Počasí nám opravdu přálo a vydrželo příjemné až do večera. Již před osmou hodinou přišli nadšení sportovci-turisté na místo startu do školy v Klecanech, na start ke škole v Řeži, ke škole ve Zdibech, do Větrušic i do Klecánek. Pečlivě si nastudovali trasu podle mapky, kterou obdrželi na startu. Děti dostaly pracovní list, do kterého během pochodu sbíraly razítka za splněné úkoly na „sovích“ stanovištích. A někdy nebylo opravdu snadné takové razítko získat. Víte například, čím se živí sýček obecný? Nebo, která z našich sov je nejmenší či největší? Která loví i ve dne? Která sovička odlétá do teplých krajin? A která sova žije tady u nás, v Klecanech?

Nakonec do cíle v areálu naší školy úspěšně se všemi razítky dorazilo všech 183 účastníků pochodu, z toho 103 dětí. Každý znavený turista obdržel diplom za zdolané kilometry, posilující perníkovou sovičku a drobné „soví“ dárky. Ve školní jídelně se všichni občerstvili výbornými kuřecími stehýnky a také se zde potěšili velice zdařilými výtvarnými pracemi žáků na velké soví výstavě, která byla završením celoškolní výtvarné soutěže „Portréty našich sov“.

Hlavní odměna však čekala na děti i dospělé venku, v areálu školy. Čekaly tam na ně živé sovy, které přivezl pan Procházka a slečna Kolomazníková ze Společnosti na ochranu dravců a sov – Merlin. Děti si tak mohly pohladit skutečnou sovu pálenou, kalouse ušatého i puštíka obecného a jejich ochmýřená mláďata. Viděli, jak maličká sovička je výreček malý a naopak jak mohutná a respekt vzbuzující je sovice sněžní a výr velký.

Po občerstvení a ukázce sov pokračoval odpolední program sobotní akce turnajem v petanque a podvečerním táborákem. K tomu všemu nám hrála pohodová kapela Druhej dotek oblíbené šlágry různých interpretů. Do turnaje v petanque se přihlásilo celkem 16 dvojic. Vyhrát však mohla jen jediná. Když uvážíme, že mnoho účastníků hrálo tuto podivnou hru s lesklými koulemi poprvé, byl celkový turnaj celkem úspěšný. Na čtvrtém místě se umístila s bramborovou medailí paní učitelka Alena Bláhová s Pavlou Suchánkovou, kterou pak vystřídala v průběhu hry její kamarádka Bára. Třetí místo obsadili Patrik Dupaux a Filip Khunt, druhé místo Martin Švec a Michal Pospíšil a první místo manželé Dupaux. Velmi milé od vítězů bylo, že hlavní výhru – velkou sadu petanque, věnovali Martinovi a Michalovi, kteří se umístili na druhém místě s výhrou malé sady. Paní Depaux měla čest slavnostně zapálit oheň, a pak se všichni, kteří měli štěstí a ukořistili si špekáček, pustili do opékání. Posezení u táboráku příjemně zpestřoval hudebním doprovodem na kytaru pan učitel Rychlý. Poslední návštěvníky od ohně vyhnal až večerní déšť.
Odpolední a podvečerní akce se nám vydařila, počasí přálo a lidé se dobře bavili.

Ke spokojenosti všech návštěvníků přispělo 32 pořadatelů, a to nejen z řad pedagogů a zaměstnanců naší školy, ale i jejich rodinní příslušníci a další ochotní dobrovolníci.
Učitelé připravili turistické trasy,„soví“ program a odpolední turnaj. Výborné občerstvení a perníkové sovičky přichystaly milé paní kuchařky ze školní jídelny. Technicky vše zajistil zručný pan školník.
Zajímavé ceny by se neobešly bez štědrých sponzorů. Odznáčky se znakem naší školy věnovala firma Fiala & Šebek s.r.o.. Velká soví pexesa a knižní záložky s obrázky sov věnovala paní Veronika Voldřichová ze Sdružení pro ekologickou výchovu - Ornita. Poděkování patří kapele "Druhej dotek" za dobrý zvuk a zpěv.

Velmi děkujeme Městskému úřadu Klecany, v čele s panem starostou Kurhajcem, za finanční podporu a propagaci sobotní akce.
Děkujeme všem, kteří se pochodu "Po stopách klecanské sovy" zúčastnili, a doufáme, že společně s námi strávili příjemné sobotní dopoledne, na které budou rádi vzpomínat, stejně jako my. 

                                                                                                                                                          Kateřina Rychlá
                                                                                                                                                      
                                                                                                                         


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus