Středověk v Dětenicích

Jak se asi stolovalo ve středověku?

Tuto otázku jsme se rozhodli zodpovědět, vlastně si i vyzkoušet na vlastní kůži, dne 27.9.2013. Společně se 4.B jsme vyrazili na výlet do Dětenic.

V autobuse jsme si cestu krátili luštěním kvízu. A hele! Vyšla nám bílá paní. Jestlipak má i Dětenický zámek nějaké strašidlo?

Zámek byl fajn. Ve vstupní hale byla spousta zbraní. Co nás ale uchválilo úplně nejvíc, byl vycpaný tygr v prvním patře a kouzelné zrcadlo. Legenda praví: „Podíváš-li se do zdrapla a budeš myslet na své nejtajnější přání, do roka a do dne se tvůj sen vyplní.“ No, tak to jsme teda zvědaví. J

V zámeckém parku chovají pštrosa. Největší radost z něj měl Hynek, který si s ním dával závody Světe div se, Hynďa vyhrával. Jestli to však nebude tím, že pštros měl dost zásadní překážku – plot.

Po příchodu do středověké krčmy jsme byli jak Alenka v říši divů. „To je mi ale cházka. Koukejte si dřepnout na prdel a řekněte mi, co budete chlastat.“ Přivírala nás šenkýřka. Páni! To bylo něco! Oběd, grilované maso jak jinak než s bochníkem chleba, jsme jedli rukou. Ve středověku prostě neměli takový luxus, jaký máme my teď. Ty učebnice asi opravdu nelžou.

Po dobře okořeněném obědě jsme vyrazili na cestu zpět do naší reality.

A jak teda vlastně stolovali? Na naši dobu by se dalo říct – nevychovaně. J

 

 

 


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus