V preventivním programu Když chceš, tak to dokážeš inspiroval Radek Gipsy Banga školáky

 

Do naší školy zavítal v pondělí 12. 11. 2012 světoznámý rapper, hudebník, zpěvák a textař romského původu Radoslav „Gipsy“ Banga s hudebním programem „Když chceš, tak to dokážeš“, který je zaměřený na prevenci rizikového chování a jeho cílem je motivovat nejmladší generaci k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, drog, nesnášenlivosti a dalších variant rizikového chování.
Bohužel současný životní styl i celospolečenská situace přináší mnoho problémů nám dospělým, a to samozřejmě ovlivňuje také děti. Na mnohé z nich prostě rodiče nemají čas, vyrůstají v rodinách s nefunkčním citovým zázemím nebo se můžou cítit handicapované z důvodu „tělesné odlišnosti“.
O tom všem ví Banga své. Líčil dětem, jak nikdy neměl vlastní kalhoty, ponožky, tričko, vše dědil po sourozencích. Přesto jako jediný z kamarádů vydržel na základní škole, i když musel snášet posměšky „bílých o sockách“. Vysvětloval, jak je škola důležitá, i když je to pro většinu  nuda. Dodal, že jeho životní chyba byla, když se na obchodní akademii popral a na školu se vykašlal. Nyní, ve třiceti letech, i když je známý, si střední školu dodělává. Děti doslova šokoval vyprávěním o tom, jak se jeho otec opíjel, ponižoval je a matku bil, a jak se po ukončení deváté třídy stal bezdomovcem a přespával na lavičkách v parku, po sklepech, v kanálech nebo na hřbitově. Nezapomíná také upozornit na rizika internetu, který nezřídka hraje svou roli.
A přesto se nevydal špatným směrem. Je tak pro všechny děti motivací, i potvrzením faktu, že žádný „handicap“ není dost velký na to, aby jim zabránil ve splnění vysněného cíle.
Program doplnil i svými skladbami (Desperado, Mlíko a med, Romano Hip Hop a další).

Doufám, že i pro děti z naší školy byl příběh Radka Bangy motivující a budou se snažit dosáhnout toho svého vysněného cíle, bez násilí a drog. A tím prvním cílem by mělo být právě ono zmiňované vzdělání.

Děkuji vedení školy za podporu.
Barbora Radostová (třídní učitelka 3.A)

 


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus