Kontaktní informace
Základní škola a Mateřská škola
Klecany 375
250 67 Klecany

Ředitel školy:
Mgr. Vladimír Lacina
e-mail: lacina@zsms.klecany.cz
mob.: 773 482 483

tel., fax: 284 892 914
fax: 284 892 914
kancelář mob.: 773 482 484
e-mail: zsklecany@klecany.cz

Školní jídelna:
tel.: 284 892 915
email: jidelna@klecany.cz

Mateřská škola:
tel.: 284 890 631
e-mail: msklecany@klecany.cz

Školská rada:
email: skolskarada@klecany.cz

Zápisky z prvních výletů v 5.r.-NTM, Letné, Stromovky a Planetária, říjen 2015

 

Na první výlet v 5. ročníku jsme se vydali spolu s 5.A do Prahy a autobusem jsme  projeli novým tunelem Blanka. My vystoupili na autobusové zastávce Hradčanská, zatímco áčko pokračovalo na Letiště V. Havla Praha. Naším cílem bylo Národní technické muzeum. Při procházce Letenskými sady jsme se krátce zastavili u Kramářovy vily, sídla premiérů naší vlády. Nechal si ji počátkem minulého století postavit první československý předseda vlády a podle něj je i pojmenovaná. Vila prý je velmi luxusně zařízena, pobývají v ní i vzácné státní návštěvy. Zahrada je upravena ve stylu francouzského parku a součástí areálu jsou i dva menší domky pro personál.  Druhým zastavením byl Hanavský pavilon, který byl, stejně jako petřínská rozhledna, stavěn  v roce 1891 pro tzv. Zemskou jubilejní výstavu. Byla to první česká stavba ze železa, zdiva a skla. Po skončení výstavy ji na Výstavišti rozebrali a znovu smontovali jako vyhlídkovou restauraci na Letné. Kde slouží podnes. My si pohledem na historické pražské budovy připomněli, co všechno jsme už prošli či navštívili.

Kolem unikátní technické památky - 123 let starého kolotoče, který čeká na opravu- jsme došli do Národního technického muzea. Strávili jsme v něm celé dopoledne a prošli si je od suterénu, kde je např. expozice chemie anebo parní stroje, až do pater nejvyšších. Jsou zde staré astronomické přístroje, sbírky fotoaparátů, domácích spotřebičů a robotů. ...Ale nejpůsobivější byla hala o dopravě - jízdní kola, lokomotivy, motorky, auta, balony, letadla...  

Říjnovým cílem naší třídy byla Stromovka - Planetárium hl. města Prahy.  Z autobusu jsme se ale nejdříve vydali na procházku Stromovkou. První zastávka byla u informační tabule o historii tohoto území. V dřívějších dobách (od 12.stol.) patřilo českým králům, kteří sem jezdili lovit zvěř. Na nejvýše položeném místě si nechali vystavět lovecký zámeček. My k němu také dorazili. Ale dnes se mu říká Místodržitelský letohrádek, poněvadž jej za Rakousko - Uherska panovníci půjčovali svým místodržícím. Z vyhlídky  jsme obhlédli skoro celou Stromovku a bylo vidět až do Botanické zahrady v Tróji a do Bohnic. Také jsme se dověděli, jak si císař Rudolf II.  pro své kratochvíle nechal v Královské oboře vybudovat rybníky. Ale nebylo zde vody! Proto téměř kilometrovou štolou přiváděli vodu pod Letnou z Vltavy. Primitivní technikou ji z Kutné Hory povolaní horníci hloubili téměř 10 let. Než jsme dorazili do Planetária prohlédli jsme ukončení "Rudolfovy štoly" a také to, jak probíhá obnova rybníků. 

Po pořadu o Sluneční soustavě v Planetáriu  měl pro nás pan řidič překvapení.  Dovedl k natáčení amerického filmu o 2. světové válce. Byla tam  právě připravená vybombardovaná ZOO ve Waršavě. Potkávali jsme vojáky v historických uniformách, nákladní i vojenská auta z té doby a zahlédli velbloudy, opičky i geparda (naštěstí v kleci). Tohle podzimní putování čase jsme završili zpáteční pohodlnou jízdou historickým autobusem značky Karosa zpět do Klecan.    


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky z MÚ Klecany a ZS a MS Klecany, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.inzerce
partnerská škola nakladatelsví Fraus